Sprzedaż na targowiskach miejskich może wiązać się z zapłatą opłaty w wysokości określonej przez Radę Gminy. Jednak nie wszystkie gminy taką opłatę pobierają. Czym jest opłata targowa, jaka jest jej maksymalna wysokość i kto koniecznie musi ją zapłacić? oplata targowa ile wynosi

Czym jest opłata targowa?

Opłata targowa jest zobowiązaniem finansowym nałożonym przede wszystkim na sprzedawców prowadzących sprzedaż na targowiskach. Jest opłatą lokalną. Dotyczy zarówno osób fizycznych jak i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Opłata pobierana jest w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem, organizacją i zarządzaniem targowiskiem. Dodatkowo środki uzyskane z opłaty mogą pokrywać koszty związane z czyszczeniem, ochroną oraz promocją targowiska, a także mogą zostać przeznaczone na pozostałe wydatki związane z wykonaniem innych usług, które zapewnia organizator lub zarządca targowiska. Opłatą targową objęta jest tylko sprzedaż na powietrzu na placach oraz parkingach lub w innych miejscach specjalnie wyznaczonych do prowadzenia takiego handlu. Nie dotyczy sprzedaży prowadzonej w budynkach lub w części budynków, czyli w sklepach oraz w galeriach handlowych usytuowanych na zamkniętej powierzchni.

Opłata targowa – kto ją wprowadza?

Opłata targowa zostaje wprowadzona przez Radę Gminy na zasadzie dobrowolności, co oznacza, że gmina nie ma obowiązku jej wprowadzenia. Może, ale nie musi tego robić. Opłata pobierana jest od wysokości sprzedaży dokonywanej na targowiskach lub innych podobnych miejscach do tego przeznaczonych. 

Opłata targowa – kto jej podlega?

Opłacie targowej prowadzonej na targowiskach podlegają niżej wymienione osoby i jednostki: 
  • osoby fizyczne – sprzedawcy indywidualni prowadzący działalność handlową na targowiskach, tacy jak: osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub sprzedawcy okazjonalni
  • osoby prawne – spółki, stowarzyszenia, fundacje i inne jednostki mające osobowość prawną prowadzące sprzedaż na targowiskach, jak np. spółki z o. o. lub spółki akcyjne
  • jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej – niektóre stowarzyszenia, spółdzielnie, partnerstwa niezarejestrowane jako osoby prawne, które pomimo tego mogą prowadzić sprzedaż na targowiskach.

Opłata targowa – kto może zostać z niej zwolniony? 

Zgodnie z art. 16 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych niektóre podmioty mogą zostać zwolnione z opłaty targowej. Należą do nich: 
  • osoby i jednostki wskazane w art. 15 ust. 1 opłata targowa będące podatnikami podatku od nieruchomości mające związek z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach
  • rolnicy i ich domownicy prowadzący sprzedaż na targowiskach w piątki oraz w soboty jak stanowi art. 2 pkt 4 ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników (Dz. U. poz. 2290)

Opłata targowa – ile trzeba zapłacić w 2024 roku? 

Wszelkie czynności związane z opłatą targową, jak zasady poboru, terminy płatności oraz wysokość opłaty określane są przez Radę Gminy w uchwale zgodnie z art. 19 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z zastrzeżeniem, że wysokość opłaty nie może przekroczyć maksymalnej stawki podanej przez ustawodawcę na dany rok podatkowy. Stawki na 2024 rok w górnych granicach kwot zostały podane w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 21 lipca 2023 roku Monitor Polski z dnia 1 sierpnia 2023 r. poz. 774. Zgodnie z nim opłata targowa na 2024 rok została ustalona maksymalnie na kwotę 1 096,30 zł dziennie. W porównaniu z opłatą obowiązującą w 2023 roku jest to znaczna podwyżka. W 2023 roku była to kwota w maksymalnej wysokości 953,38 zł dziennie.

Opłata targowa – czy każdy ma obowiązek jej zapłaty?

Opłata targowa, jeżeli została uchwalona jest obowiązkowa dla wszystkich sprzedawców prowadzących sprzedaż na targowiskach lub innych miejscach wyznaczonych do tego celu. Sprzedawca chcąc prowadzić sprzedaż w takim miejscu w sposób legalny musi koniecznie dokonać wpłaty.

Brak zapłaty opłaty targowej może mieć dla niego przykre konsekwencje w postaci:
  • nałożenia kary finansowej
  • usunięcia stanowiska handlowego
  • zakazu prowadzenia sprzedaży na targowisku.
Sprzedaż na targowisku powinna być poprzedzona wizytą np. u zarządcy targowiska celem uregulowania opłaty handlowej i uzyskaniem pozwolenia na handel. Opłata może być pobierana z różną częstotliwością w zależności od regulaminu obowiązującego na danym targowisku, np. codziennie, tygodniowo, miesięcznie, a nawet rocznie. 

Podsumowanie

Opłata targowa jest ściśle związana z danym targowiskiem. Jest opłatą lokalną ustalaną przez Radę Gminy, która może, ale nie musi zostać przez nią wprowadzona.


Data publikacji: 2024-06-30, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU