Przedsiębiorców świadczących usługi na rzecz konsumentów spoza terytorium Unii Europejskiej obowiązują szczególne zasady opodatkowania. Od 2021 roku do krajów tych dołączyła Wielka Brytania.
Miejsce świadczenia usług zależy od kilku czynników:
Na skróty
Właściwe miejsce świadczenia usług
ma wpływ na prawidłowe określenie obowiązku podatkowego w VAT (decyduje o tym gdzie usługa będzie opodatkowana).Miejsce świadczenia usług zależy od kilku czynników:
- przedmiotu bądź rodzaju usługi
- statusu usługobiorcy (firma, czy konsument)
- miejsca siedziby firmy lub miejsca zamieszkania usługobiorcy (kraj wykonywania usług).
Zasady rozliczania sprzedaży usług na rzecz konsumentów z kraju trzeciego
Większość usług jakie świadczone są na rzecz konsumentów niebędących podatnikami z kraju leżącego poza terytorium Unii Europejskiej podlega opodatkowaniu w kraju usługodawcy, w tym przypadku również w Polsce. Od tej zasady obowiązują pewne wyjątki, które zostały wyszczególnione w art. 28I ustawy o VAT. Są to usługi:- sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji
- przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych
- oddania do używania wspólnego znaku towarowego lub wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego bądź innych pokrewnych praw
- usługi reklamy,
- doradcze, inżynierskie, prawnicze, księgowe oraz usługi podobne do wymienionych
- usługi przetwarzania danych, dostarczania informacji oraz usługi tłumaczeń
- usługi bankowe, finansowe bez wynajmu sejfów przez banki
- usługi ubezpieczeniowe i reasekuracyjne
- dostarczania (oddelegowania) personelu
- usługi wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome bez niektórych środków transportu (przyczepy i naczepy, wagony kolejowe)
- usługi polegające na zapewnieniu dostępu do systemów gazowych, elektroenergetycznych lub do sieci dystrybucyjnej energii cieplnej lub chłodniczej
- usługi przesyłowe: gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, energii cieplnej lub chłodniczej przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej.
Zmiany od 2021 roku
Od 2021 roku przy sprzedaży usług na rzecz konsumentów z Wielkiej Brytanii obowiązują trochę inne zasady niż do tej pory. Do końca 2020 roku sprzedaż usług na rzecz podmiotu z Anglii była opodatkowana na takich samych zasadach jakie obowiązywały w pozostałych krajach UE. Podlegały one opodatkowaniu w kraju usługodawcy z wyłączeniem usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, dla których stosowana była procedura MOSS. Od 2021 roku Wielka Brytania jest krajem trzecim, dlatego też rozliczanie usług na rzecz konsumenta (B2C) w zależności od charakteru świadczonej usługi wymaga spełnienia określonych warunków. Wymogiem jest rejestracja na terenie Wielkiej Brytanii dla potrzeb podatku VAT i dokonywania tam rozliczeń podatkowych. Przychody oraz podatek dochodowy powinny być wykazane w KPiR lub w ewidencji sprzedaży i opodatkowane tak samo jak inne przychody w działalności gospodarczej.
Data publikacji: 2021-01-11, autor: FakturaXL
ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU
Aneta
17 Sierpień 2022
Chciałabym świadczyć usługi doradztwa spedycyjnego na rzecz przedsiębiorcy z Anglii. Jakie powinnam wystawić dokumenty? Jak wygląda taka współpraca od strony prawnej?