Wypadek drogowy może przydarzyć się każdemu i w każdym momencie poruszania się po drodze zarówno autem prywatnym jak i służbowym. Naprawa powypadkowa pojazdu firmowego wymaga prawidłowego zaksięgowania. naprawa powypadkowa samochodu firmowego

Naprawa powypadkowa – w świetle ubezpieczenia AC

Jeżeli na samochód firmowy zostało wykupione zarówno ubezpieczenie AC i OC, to w zasadzie koszt naprawy powypadkowej pojazdu zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może stanowić koszt uzyskania przychodu. W przypadku kiedy rozliczana jest naprawa samochodu ciężarowego lub zgłoszonego jako wykorzystywanego wyłącznie w działalności, to całą wartość naprawy można zaliczyć do kosztów firmowych. Natomiast samochód osobowy niezgłoszony do wykorzystywania w celach wyłącznie firmowych pozwala zaliczyć naprawę do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie w wysokości 75%.

W przypadku wystawienia za naprawę samochodu, faktury VAT, to czynny podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku VAT za naprawę na zasadach ogólnych. Jeżeli samochód osobowy wykorzystywany jest w sposób mieszany, to podatnik  może odliczyć jedynie 50% VAT, a pozostałe 50% razem z kwotą netto może zaliczyć do kosztów zgodnie z ustaloną zasadą. 
Jeżeli przedsiębiorca otrzyma odszkodowanie za poniesioną szkodę, to wartość odszkodowania powinien doliczyć do przychodu z działalności gospodarczej, który będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W przypadku samochodu osobowego pomimo zaliczenia do kosztów tylko 75% wartości wydatku, to przychodem będzie cała kwota odszkodowania. 

Naprawa powypadkowa, a ubezpieczenie OC

W przypadku kiedy samochód nie posiada wykupionego dobrowolnego ubezpieczenia AC, to w zasadzie wydatki na naprawę pojazdu po wypadku nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów. W tym wypadku otrzymana faktura VAT za naprawę samochodu firmowego będzie pod kątem księgowym ważna jedynie dla czynnych podatników VAT. Będą oni mogli odliczyć VAT na zasadach ogólnych. 

Otrzymane odszkodowanie zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o VAT będzie przychodem z działalności w całości.

Przychodem z działalności gospodarczej są również:
otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.


Podsumowanie

W przypadku otrzymania odszkodowania za wypadek drogowy będzie ono dla podatnika przychodem z działalności w całości i nie ma znaczenia, czy pojazd ma wykupione ubezpieczenie AC, czy nie.


Data publikacji: 2021-10-05, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU