Przedstawiciele niektórych zawodów mają obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej OC. Zwłaszcza chodzi o zawody, które wiążą się z ponoszeniem większej odpowiedzialności. Niektóre z nich objęte są prawnym obowiązkiem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w trakcie wykonywania działalności. Jakie to są zawody? kiedy ubezpieczenie oc jest obowiazkowe dla przedsiebiorcy

Czym jest ubezpieczenie OC? Czy warto wykupić polisę? 

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zawodowej, czyli OC zawodowe obejmuje ochroną finansową przedsiębiorców wykonujących zawód, który może przyczynić się do wyrządzenia szkody osobom trzecim. Ubezpieczenie obejmuje swoim zasięgiem zarówno szkody materialne jak i niematerialne. Cały zakres ochrony przeważnie umieszczony jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Osoby wykonujące zawód nieobjęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC również mogą rozważyć zawarcie umowy ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC chroni bowiem przed skutkami szkody wyrządzonej osobom trzecim. Jest to główny powód, dla którego warto zainteresować się zawarciem umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Fundusze, które wypłacane są z ubezpieczenia chronią przed konsekwencjami wynikającymi z popełnionego błędu. Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania zawodu chroni firmę i przedsiębiorcę przed konsekwencjami finansowymi i prawnymi za szkody, które zostały wyrządzone na skutek popełnionych błędów związanych z wykonywaniem czynności zawodowych. Wszelkie czynności podejmowane przez przedsiębiorcę, które ingerują w finanse klienta lub mogą wpływać na zdrowie bądź życie klienta powinny zostać objęte polisą OC, ponieważ nawet najmniejszy błąd może stać się przyczyną wystąpienia przez osobę poszkodowaną z pozwem o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. 

Zawody, które wymagają obowiązkowego ubezpieczenia OC

Działalności, które mają obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest wiele. Poniżej lista tych najważniejszych. 

Zakupem ubezpieczenia OC objęte są: 
  • zawody medyczne – lekarze, pielęgniarki, dentyści, położne, fizjoterapeuci
  • zawody księgowe – księgowi
  • zawody budowlane – architekci, inżynierowie budownictwa
  • zawody finansowe – agenci ubezpieczeniowi, pośrednicy kredytu hipotecznego
  • zawody prawnicze – adwokaci, radcy prawni, komornicy, notariusze, doradcy podatkowi
  • przewoźnicy lotniczy

Co grozi za brak ubezpieczenia? 

Za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC przedsiębiorca naraża się na nieprzyjemne konsekwencje. Rodzaj oraz ciężar kar związany jest z przynależnością do danej grupy zawodowej. Konsekwencje te mogą mieć postać: 
  • kar finansowych
  • konsekwencji związanych z prowadzeniem postępowań dyscyplinarnych
  • pozbawienie prawa do wykonywania określonego zawodu
  • konieczność pokrycia z własnych środków ewentualnych roszczeń.
Zawód niebędący na liście zawodów obowiązkowo objętych ubezpieczeniem OC – czy można zawrzeć polisę OC?
Firmy ubezpieczeniowe posiadają w swojej ofercie propozycję zawarcia umowy ubezpieczeniowej nie tylko przez przedstawicieli zawodów objętych obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, ale posiadają oferty również dla innych zawodów. Przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że prawie w każdej działalności może dojść do sytuacji, która będzie wymagała wypłaty odszkodowania. Wtedy warto mieć polisę zabezpieczającą przed negatywnymi skutkami zdarzeń. 

Wypłata odszkodowania z polisy OC

Jeżeli zaistnieje taka potrzeba i trzeba będzie skorzystać z polisy ubezpieczeniowej, to osoba będąca właścicielem ubezpieczenia musi podać numer swojej polisy ubezpieczeniowej. I to tyle. Resztą będzie zajmowała się osoba poszkodowana, która powinna dokonać zgłoszenia szkody bezpośrednio do ubezpieczyciela i razem z nim uczestniczyć w postępowaniu przy jej likwidacji. Tylko czasami ubezpieczyciel może zwrócić się do sprawcy szkody o złożenie dodatkowych wyjaśnień, w tym przedstawienia stanowiska w danej sprawie.


Data publikacji: 2024-09-08, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU