PKD – co to jest?
Polska Klasyfikacja Działalności jest używana do statystyki publicznej, ewidencji i rachunkowości. Ustawodawca uporządkował branże i sektory gospodarcze, a następnie wyznaczył i posegregował je w grupy.
PKD to struktura pięciopoziomowa, gdzie górne sekcje to rolnictwo, budownictwo, transport, handel hurtowy, następnie występują działy, grupy, klasy, które opisują w największych szczegółach dany rodzaj działalności, czyli podklasy.Jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka cywilna – jak zmienić kod PKD?
Prowadząc jednoosobową działalność albo spółkę cywilną w każdej chwili można:- zmodyfikować zmianę profilu działalności, co oznacza zmianę kodu głównej działalności,
- rozszerzyć zakres działalności, co oznacza dodanie kodów PKD dla działalności dodatkowych,
- zmniejszyć zakres działalności, czyli usunąć kody, które już nie obowiązują.
Urząd, który wydał pozwolenia na prowadzenie działalności regulowanej, wpisanej do rejestru działalności regulowanych lub prowadzonej na podstawie koncesji albo zezwolenia musi uzyskać informację o zmianie kodu PKD. Nie wymaga to regulowania żadnych opłat. Zmiany muszą zostać dokonane w rejestrze w terminie 7 dni od momentu wystąpienia.
Z kolei w przypadku spółki cywilnej, zmiana kodów PKD odbywa się w rejestrze REGON.Spółka osobowa i spółka kapitałowa – zmiana kodu PKD
W umowie spółki prawa handlowego widnieje informacja o przedmiocie działalności spółki, stąd kody PKD nie są wymagane.
Kody PKD są obowiązkowe dla spółek widniejących w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). KRS udostępnia 10 kodów. Jeden główny, który pozwala wyznaczyć główny charakter działalności i 9, które wyznaczają działalność dodatkową.
W KRS widnieją kody PKD odpowiadające przedmiotem działalności spółki wpisanym do umowy. Jednak nie ma przeciwwskazań, aby kody PKD dotyczące spółki zostały zmienione bez modyfikacji umowy, pod warunkiem że w umowie podano dodawany rodzaj działalności. Gdy przedmiot działalności jest nowy, wspólnicy w pierwszej kolejności modyfikują treść umowy spółki, a dopiero później zmieniają PKD w KRS.
Trzeba pamiętać, że umowa spółki nie zawsze musi być zmieniona. Odbywa się, to gdy modyfikacji podlega główny przedmiot prowadzonej działalności albo działalność ma nowy obszar i jest on dominujący. Gdy nowa działalność mieści się w grupie klasyfikacyjnej, która już została wprowadzona do rejestru w KRS jako działalność uboczna, nie ma obowiązku zmieniać umowy.Spółka osobowa: jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna – zmiana kodu PKD
Zarówno w spółce jawnej, jak i partnerskiej każdy ze wspólników ma obowiązek przestrzegać zasad uchwały oraz złożyć podpis na aneksie do umowy spółki, w którym widnieją postanowienia o nowym przedmiocie albo zmianie przedmiotu działalności spółki. W umowie spółki może widnieć inny niż jednomyślność sposób modyfikowania dotychczasowej umowy (większość kwalifikowana albo większość zwykła), a opcja zmiany nie może zostać wyłączona. Dodatkowo każdy ze wspólników ma możliwość przygotować i podpisać na każdej ze stron tekst jednolity umowy spółki, w którym znajduje się informacja o uchwalonych zmianach. To załącznik do uchwały o zmianie kodów PKD, a jego dostarczenie do PKD jest obligatoryjne. Informacja o rozszerzeniu i ograniczeniu działalności wymaga przekazania stosownej informacji. W celu dokonania zmian konieczne jest wyrażenie zgody przez wszystkich wspólników. Odbywa się to w formie aktu notarialnego. Kiedy umowa zostanie zawarta, zmiany muszą zostać zgłoszone razem z załącznikami, czyli aktem notarialnym, a w nim aneksem do umowy spółki i jednolitym tekstem umowy spółki.
W celu zmiany spółki komandytowo-akcyjnej konieczne jest wyrażenie zgody przez każdego z komplementariuszy. Odbywa się to w formie aktu notarialnego. Kiedy wystąpią zmiany, trzeba je zgłosić razem z załącznikami, czyli aktem notarialnym, w którym widnieje aneks do umowy spółki i jednolity tekst umowy spółki.
Zgodnie z informacjami widniejącymi w orzecznictwie, zmiana umowy spółki obowiązuje od chwili podpisania aneksu. Warto zwrócić uwagę, że w spółkach osobowych zmiany nie muszą zostać opublikowane w KRS.
Portal Rejestrów Sądowych umożliwia zgłoszenie zmiany w terminie 7 dni, liczonych od podjęcia uchwały.Spółki kapitałowe – spółka z o.o. oraz spółka akcyjna – jak zmienić kod PKD?
W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zmiana umowy spółki odbywa się poprzez uchwałę zgromadzenia wspólników. Wymagane jest zachowanie formy aktu notarialnego (również w przypadku jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością).
Większość wymagana podczas podjęcia uchwały jest uwarunkowana faktem, czy zmiana przedmiotu działalności jest istotna, czy też nie. Dla ważnych zmian konieczna jest większość, czyli ¾ głosów, a kiedy mowa o zmianie nieistotnej wystarczy 2/3 głosów.
Zarząd jest zobligowany do zgłoszenia do KRS zmiany umowy spółki w terminie niewykraczającym 6 miesięcy, które są liczone od dnia podjęcia uchwały. Do zgłoszenia zmian należy wykorzystać Portal Rejestrów Sądowych.
W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że do wniosku nie dołącza się wypisu z aktu notarialnego. Zamiast tego należy wejść w zakładkę załączniki i przejść w „dodaj dowolny dokument”, aby później w polu „numer aktu notarialnego w CREWAN” wpisać numeru aktu notarialnego, który widnieje na zawiadomieniu o rejestracji, który przekazał notariusz.
W spółce akcyjnej zmiana kodu PKD wiąże się z obowiązkiem modyfikacji statusu w zakresie przedmiotu działalności. Podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy wymagana jest większość 2/3 głosów – to warunek dokonania zmiany statusu. Podczas głosowania nad istotną zmianą przedmiotu działalności nie uwzględnia się uprzywilejowania co do prawa głosu. Uchwała jest podejmowana, jaka akt notarialny.
Kiedy uchwała o zmianie statusu spółki zostanie podjęta, a kod PKD zmieniony, wymagane jest zgłoszenie spółki do KRS w terminie nieprzekraczającym 3 miesięcy, liczonych od dnia podjęcia uchwały. Służy do tego Portal Rejestrów Sądowych.
Razem z wnioskiem należy dostarczyć wypis z aktu notarialnego, który zawiera uchwałę o zmianie umowy spółki. W tym calu należy wejść do zakładki załączniki i „Dodaj dowolny dokument”, później wejść w pole „Numer aktu notarialnego w CREWAN” i uzupełnić numer aktu notarialnego, który widnieje w zawiadomieniu o rejestracji uzyskanym od notariusza.
Zmiana umowy w spółce z o.o. i spółce akcyjnej zaczyna obowiązywać od momentu wprowadzenia do KRS.
Data publikacji: 2024-06-08, autor: FakturaXL