System VAT-OSS (One Stop Shop) jest ogromnym ułatwieniem dla firm prowadzących sprzedaż transgraniczną w Unii Europejskiej. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą rozliczać VAT w jednym kraju, zamiast rejestrować się w każdym państwie odbiorcy. Jednak w niektórych przypadkach konieczne staje się wyrejestrowanie z tej procedury. vat oss jak sie wyrejestrowac
Podatnik musi dokonać wyrejestrowania z VAT-OSS w momencie zaprzestania sprzedaży towarów lub świadczenia usług w ramach procedury, niespełniania warunków wymaganych do korzystania z VAT-OSS oraz dobrowolnej rezygnacji z uczestnictwa w systemie. Wyrejestrowanie następuje także w momencie zmiany państwa członkowskiego identyfikacji.

Ważne jest, aby decyzję o wyrejestrowaniu podjąć świadomie, ponieważ jej skutki mogą wpłynąć na sposób rozliczania VAT w przyszłości.

Jak przeprowadzić wyrejestrowanie z VAT-OSS?

Proces wyrejestrowania wymaga złożenia odpowiednich dokumentów. Podstawowym formularzem jest VIU-R, ten sam, który wykorzystywany jest do rejestracji w systemie. Dokument należy przesłać do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście za pośrednictwem systemu e-Deklaracje lub przez e-Urząd Skarbowy.

Jeżeli przedsiębiorca korzysta z usług pełnomocnika, konieczne jest dołączenie pełnomocnictwa PPS-1.

Dodatkowo, warto pamiętać, że przed wyrejestrowaniem przedsiębiorca powinien uregulować wszystkie zaległe zobowiązania podatkowe wynikające z wcześniejszych transakcji w ramach VAT-OSS. W przeciwnym razie może dojść do problemów z urzędem skarbowym i ryzyka odmowy wyrejestrowania.

Terminy związane z wyrejestrowaniem

Podatnik powinien złożyć wniosek o wyrejestrowanie co najmniej 15 dni przed końcem kwartału, w którym zamierza zakończyć korzystanie z VAT-OSS. W przypadku poprawnie złożonego wniosku wyrejestrowanie następuje od pierwszego dnia następnego kwartału.

PRZYKŁAD 1
Firma sprzedająca towary w ramach VAT-OSS przestaje prowadzić działalność 1 czerwca. Aby skutecznie wyrejestrować się z systemu, musi złożyć wniosek do 16 czerwca. W takiej sytuacji wyrejestrowanie zacznie obowiązywać od 1 lipca.

Wykluczenie z VAT-OSS – co to oznacza?

W przeciwieństwie do dobrowolnego wyrejestrowania, wykluczenie następuje na mocy decyzji urzędu skarbowego; najczęstsze powody to:
  • brak terminowych płatności VAT,
  • niezłożenie deklaracji za trzy kolejne kwartały,
  • nieudokumentowany brak działalności przez dwa lata,
  • brak reakcji na wezwania urzędu skarbowego.
Konsekwencją wykluczenia jest dwuletnia blokada na ponowną rejestrację w VAT-OSS, co zmusza przedsiębiorcę do rejestracji VAT w każdym kraju, w którym dokonuje sprzedaży.

Co zrobić po wyrejestrowaniu z VAT-OSS?

Po skutecznym wyrejestrowaniu przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy nie musi dokonać rejestracji VAT w krajach, do których sprzedaje towary lub usługi oraz zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi składania deklaracji VAT. Bardzo istotne jest także monitorowanie swoich obowiązków podatkowych, aby uniknąć nieświadomego naruszenia przepisów.

Jeżeli działalność przedsiębiorcy się zmienia, a sprzedaż nadal odbywa się na rynkach zagranicznych, warto rozważyć alternatywne sposoby rozliczania VAT, np. poprzez lokalne rejestracje VAT w krajach docelowych.

Podsumowanie

VAT-OSS to wygodne narzędzie, ale jego prawidłowe stosowanie wymaga znajomości przepisów i terminów. Zarówno dobrowolne wyrejestrowanie, jak i przymusowe wykluczenie wiążą się z konsekwencjami, które mogą wpłynąć na sposób prowadzenia działalności. Dlatego warto monitorować swoje obowiązki podatkowe i w razie wątpliwości skorzystać z pomocy ekspertów.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie wyrejestrowania z VAT-OSS lub innych zagadnień związanych z podatkiem VAT, skontaktuj się z doradcą podatkowym. Unikniesz w ten sposób błędów i ewentualnych sankcji ze strony organów skarbowych.


Data publikacji: 2025-04-20, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU