Na koszt usługi faktoringu składa się zazwyczaj suma prowizji i odsetek. Do tego dochodzą jeszcze różne koszty dodatkowe, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, analizując ofertę firmy faktoringowej. Finalny, rzeczywisty koszt zależy oczywiście od danego faktora. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę. Przypominamy też, że faktoring online jest dostępny w naszym programie. Klienci Faktura XL mogą skorzystać z wyjątkowego rabatu. rzeczywiste koszty faktoringu

Co to jest faktoring?

Faktoring to nowoczesna usługa finansowa dla przedsiębiorców. Polega na natychmiastowym uwalnianiu gotówki zamrożonej w wystawionych fakturach z długim terminem płatności. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli wystawisz fakturę z terminem np. 30 czy 60 dni, faktoring pozwoli Ci skrócić czas oczekiwania na tę płatność do jednego dnia. Wystarczy, że prześlesz kopię wystawionej faktury do firmy faktoringowej (faktora), a ta przeleje Ci pieniądze nawet w kilkanaście minut. Dzięki temu nie musisz tygodniami czekać na przelewy. Możesz od razu korzystać z zarobionych pieniędzy i pozwolić im pracować. 

W przypadku faktoringu płacisz firmie faktoringowej za możliwość korzystania z gotówki od razu, a nie dopiero kiedy nadejdzie termin płatności na fakturze. Kwota jaką przelewa Ci faktor to de facto zaliczka na poczet późniejszej wpłaty od kontrahenta. Ile dokładnie kosztuje taka usługa? Co wziąć pod uwagę podczas analizy oferty cenowej faktora? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Jak analizować ofertę firmy faktoringowej?

Jeśli chodzi o faktoring, nie tylko koszty są istotne. Warto zwrócić uwagę także na inne aspekty. Wszystko zależy od tego, co jest dla Ciebie w danym momencie istotne. Czasem warto zapłacić więcej, aby móc skorzystać z dodatkowych udogodnień. 

Zwracaj uwagę przede wszystkim na:
  • wysokość limitu faktoringowego - czyli maksymalną wysokość do jakiej możesz sfinansować faktury. Sprawdź, czy przyznanie i utrzymanie limitu jest darmowe czy wiąże się z dodatkową opłatą. W zależności od faktora, możliwe są różne rozwiązania.
  • proces wnioskowania i podpisywania umowy - zwróć uwagę, czy możesz to zrobić w 100% on-line, jak długo trwa proces i jak bardzo jest skomplikowany, ile czasu czeka się na decyzję.
  • warunki udzielenia finansowania - jakie dokumenty musisz dostarczyć, jakie wymagania powinieneś spełnić, np. minimalny wiek lub staż działalności, minimalna wysokość faktury.
  • koszty faktoringu - ważna jest nie tylko wysokość opłat, ale także sposób ich naliczania. Zwróć szczególną uwagę na wszelkie koszty dodatkowe.
  • pozostałe warunki - upewnij się, jak długo będziesz czekać na przelew środków, jaki jest limit na kontrahenta etc.

Podstawowe koszty faktoringu

Oferty poszczególnych faktorów mocno się od siebie różnią, dlatego zawsze podchodź do tego indywidualnie. Weryfikuj wszystkie koszty i upewnij się co do modelu rozliczeń, zanim podpiszesz umowę z firmą faktoringową. 

Na podstawowe koszty faktoringu zazwyczaj składają się:
  • prowizja przygotowawcza,
  • prowizja faktora,
  • odsetki.

Koszty prowizji przygotowawczej

Jest to opłata pobierana na samym wstępie, ale, co ważne, nie przez wszystkich faktorów. Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. Za co płaci się tego typu prowizję? Za przygotowanie umowy, analizę Twojej wiarygodności kredytowej, a także weryfikację Twoich kontrahentów, za udzielenie limitu faktoringowego. 

Zdarza się, że jest to konkretna kwota, a bywa, że jest to wartość procentowa (od wysokości przyznanego limitu faktoringowego).

Koszty prowizji faktoringowej

To już właściwa prowizja za finansowanie danej faktury. To wartość procentowa, liczona od wypłaconej zaliczki bądź kwoty brutto faktury. Jej wysokość zazwyczaj zamyka się w widełkach 0,2%-3% w skali miesiąca. Specjalnie dla klientów systemu FakturaXL SMEO przygotowało specjalną ofertę z prowizją w wysokości jedynie 0,08% dziennie. Naliczanie dzienne jest o tyle wygodne, że płacisz wówczas tylko za konkretne dni finansowania, a nie za cały miesiąc.

Koszty odsetek od faktoringu

Firmy faktoringowe pobierają dwa rodzaje odsetek:
  • odsetki kapitałowe – to opłata za korzystanie z kapitału firmy faktoringowej w podstawowym okresie finansowania, 
  • odsetki za opóźnienie – to odsetki, jakie zapłacisz w przypadku kiedy Twój kontrahent spóźni się z płatnością.
Wysokość odsetek ustawowych maksymalnych w skali roku wynosi 7,2%. 

Istnieją różne modele naliczania odsetek w zależności od:
  • kwoty, od której naliczana jest opłata - niektórzy faktorzy naliczają odsetki od 100% wartości brutto faktury, inni np. od wypłaconej zaliczki.
  • czasu naliczania opłaty - odsetki mogą być naliczane z góry (przy wypłacie pierwszej transzy otrzymasz na konto kwotę pomniejszoną o naliczone odsetki) lub z dołu (otrzymasz na koniec miesiąca fakturę za usługę faktoringu).
Warto podkreślić, że rzeczywiste koszty faktoringu możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i odliczyć od podatku.

Przykładowy rzeczywisty koszt faktoringu

Przeanalizujmy na przykładzie koszty faktoringu, jeśli zdecydujesz się skorzystać z oferty naszego partnera SMEO.

Założenia: 
Wartość faktury: 5000 zł brutto
Termin finansowania: 30 dni
Odsetki: 0%
Prowizja: 0,08% dziennie

Koszty faktoringu:
Odsetki: 0 zł
Prowizja po odliczeniu podatków: 79,02 zł 

Faktoring online w programie Faktura XL

Niezwykle istotna jest jasna i czytelna informacja ile kosztuje dana usługa, jest tak również w przypadku faktoringu w programie FakturaXL, gdzie przed otrzymaniem finansowania pojawia się "Kalkulator finansowania faktury", który pozwala obliczyć rzeczywisty koszt faktoringu.

kalkulator faktoringu w programie

Dzięki naszej współpracy z firmą faktoringową SMEO jako klient FakturaXL możesz skorzystać z faktoringu na wyjątkowo korzystnych warunkach, gdzie koszty policzysz korzystając z przykładowego kalkulatora, przed wysłaniem faktury do finansowania.

Zobacz: Jak skorzystać z usługi faktoringowej online w programie?

Masz wątpliwości lub pytania?
SMEO uruchomiło specjalną dedykowana infolinię dla naszych klientów: 732 080 370,
gdzie możesz uzyskać pomoc w rejestracji i korzystaniu z faktoringu. Na hasło “FakturaXL” otrzymasz ofertę specjalną!


Data publikacji: 2021-02-14, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU
Bibby Financial Services
02 Marzec 2021

Koszt faktoringu wynika z wielu czynników, ale dwa najważniejsze z nich to skala współpracy z faktorem (wielkość obrotów przekazanych do faktoringu) oraz termin płatności na fakturach (okres na jaki udzielane jest finansowanie). Na cenę mają wpływ również poziom ryzyka, powtarzalność transakcji oraz zróżnicowanie grupy odbiorców. Zazwyczaj jest to koszt od 0,5 proc. wartości faktury do 3 proc.