Faktoring to nowoczesna forma finansowania działalności firmy. Pomaga przedsiębiorcom poprzez poprawę ich płynności finansowej i wsparcie w zarządzaniu wierzytelnościami. Dzięki tej usłudze właściciele firm nie muszą czekać na przelewy od kontrahentów do terminu płatności na fakturach. Mogą oni otrzymać pieniądze z faktur jeszcze w dniu ich wystawienia. Faktoring online SMEO jest dostępny w naszym systemie na specjalnych warunkach. Możesz z niego skorzystać w dowolnym momencie i zapomnieć o problemach z płynnością finansową. Jeśli jednak wahasz się, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, jakie korzyści może Ci przynieść skorzystanie z usługi faktoringu. 5 nieoczywistych korzyści z faktoringu

Faktoring a płynność finansowa

Jest to najbardziej oczywista korzyść wynikająca z zastosowania faktoringu. W dużym uproszczeniu usługa ta działa w następujący sposób:
  • Wystawiasz swojemu kontrahentowi fakturę z długim terminem płatności.
  • Nie chcesz lub nie możesz czekać na przelew do terminu na fakturze. Chcesz przyspieszyć płatność, więc przesyłasz fakturę do firmy faktoringowej.
  • Po pozytywnej weryfikacji faktury przez firmę faktoringową, przelewa Ci ona pieniądze na konto nawet w 15 minut.
Przelew stanowi zaliczkę na poczet późniejszej zapłaty od kontrahenta. Po prostu płacisz firmie faktoringowej za przyspieszenie płatności, którą itak otrzymałbyś za jakiś czas. Nie ma tu więc mowy o zadłużeniu, jak w przypadku kredytu czy pożyczki. 

Ale faktoring to także szereg innych, mniej oczywistych korzyści.

1. Szybszy rozwój firmy z faktoringiem

Środki pozyskane dzięki faktoringowi możesz wydać na dowolny cel. Nikt nie będzie Cię o to pytał ani z tego rozliczał. Dzięki dostępowi do gotówki zyskasz możliwość zatrudnienia nowych pracowników, zakupu materiałów i sprzętu. To pozwoli Ci sprawnie realizować bieżące zlecenia oraz przyjmować więcej tych nowych. W ten sposób w krótszym czasie rozwiniesz firmę i zwiększysz jej obroty.

Szczególnie jeśli działasz w branży, gdzie stosowanie długich terminów płatności to standard, takie narzędzie jak faktoring może Ci się bardzo przydać. Wystarczy, że strategicznie zaplanujesz finansowanie 1 czy 2 faktur w miesiącu poprzez faktoring. Taki zabieg zapewni stały dostęp do gotówki, którą możesz opłacić nie tylko wszelkie koszty stałe, ale przede wszystkim zainwestować w rozwój i pozwolić pieniądzom pracować. Po co czekać na przelewy 30 czy 60 dni, kiedy możesz włożyć te środki w reklamę czy zdobywanie nowych klientów?

2. Korzystne rabaty u dostawców

Dzięki faktoringowi możesz terminowo regulować zobowiązania wobec wszystkich swoich kontrahentów. Stały dostęp do gotówki zapewni Ci lepszą pozycję negocjacyjną. To pozwoli na uzyskanie korzystnych, nawet kilkunastoprocentowych rabatów u dostawców. Dzięki temu zaoszczędzisz na zakupie materiałów czy zatowarowaniu. Uzyskane rabaty obniżą koszty produkcji i umożliwią Ci oferowanie lepszych cen klientom.

3. Faktoring to przewaga konkurencyjna

Spotkałeś się z tym, że kontrahent zdecydował się na współpracę z inną firmą, bo ta zaoferowała mu długie terminy płatności, których Ty nie mogłeś zapewnić? Chcesz rozpocząć realizację nowego zlecenia ze znacznie większym kontrahentem, ale ten oczekuje od Ciebie długich terminów płatności? 

Dla wielu firm możliwość odroczonej płatności to wciąż duży atut i jedno z kryteriów wyboru partnera biznesowego. Chcesz już na starcie zająć lepszą pozycję w wyścigu o klienta niż Twoja konkurencja? Dzięki faktoringowi to możliwe. Zyskasz stały dostęp do pieniędzy, kiedy akurat nie będziesz mógł czekać na przelew 20, 40 czy nawet 90 dni.

4. Faktoring wzmacnia wizerunek firmy

W biznesie wizerunek i opinia to wszystko. Można na niego ciężko pracować latami, a bardzo szybko zniweczyć całą pracę jednym drobnym potknięciem. Warto dbać o wizerunek na kilku polach:
  • wśród partnerów zewnętrznych,
  • u pracowników,
  • w oczach banków i instytucji finansowych.
Jak dbać o ten wizerunek? Przede wszystkim spłacaj regularnie wszelkie zobowiązania, zarówno wobec kontrahentów, jak i pracowników. Zyskasz dzięki temu opinię firmy solidnej i godnej zaufania. Ludzie będą chcieli u Ciebie pracować, a inne firmy robić z Tobą interesy. Dzięki skorzystaniu z faktoringu Twój wizerunek zostanie również nienaganny w oczach banków, ponieważ faktoring nie wpływa na zdolność kredytową i nie powoduje zadłużenia. 

5. Unikanie niepotrzebnego ryzyka

To już ostatnia, ale wcale nie mniej ważna korzyść wynikająca z faktoringu. Firmy faktoringowe, oferują w ramach faktoringu dodatkowe usługi, takie jak np. weryfikacja kontrahenta. Będzie to przydatne szczególnie wtedy, gdy rozpoczynasz współpracę z nowym partnerem. Firma faktoringowa przeprowadzi wywiad gospodarczy, a Ty zyskasz pewność, że jest to rzetelna firma

Jak skorzystać z faktoringu online w programie Faktura XL?

Wystawiłeś fakturę? Odbierz pieniądze tego samego dnia! 
kalkulator faktoringu w programie

Tak właśnie działa faktoring. Dzięki naszej współpracy ze SMEO jako klient FakturaXL możesz skorzystać z faktoringu na wyjątkowo korzystnych warunkach. 

Zobacz: Jak skorzystać z usługi faktoringowej w programie?

SMEO uruchomiło specjalną dedykowana infolinię dla klientów FakturaXL: 732 080 370,
gdzie możesz uzyskać pomoc w rejestracji i korzystaniu z faktoringu. Na hasło “FakturaXL” otrzymasz ofertę specjalną!


Data publikacji: 2021-02-11, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU
Bibby Financial Services
23 Luty 2021

Każdy typ faktoringu ma swoje zalety np. faktoring z regresem (niepełny) obejmuje zarządzanie należnościami wraz z monitoringiem i egzekwowaniem płatności. W przypadku faktoringu bez regresu (pełnego) dużą wartością jest to, że faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Faktoring masowy – działa na zautomatyzowanym systemie, który zapewnia szybkie przesyłanie faktur z systemu księgowego, co pozwala uniknąć ogromnego nakładu pracy. Mikrofaktoring, skierowany do małych firm pozwala na uzyskanie wyższego limitu finansowania niż wynika to z ratingów finansowych. A faktoring dla transportu daje możliwość terminowego regulowania należności w ZUS i US, rat leasingowych, wynagrodzeń kierowców i innych bieżących zobowiązań.