Co należy rozumieć przez interfejs elektroniczny?
Interfejs elektroniczny (platforma) oznacza dowolne urządzenie lub oprogramowanie, dzięki któremu możliwe jest nawiązanie kontaktu użytkownika będącego sprzedawcą z użytkownikiem będącym nabywcą towarów.Interfejs elektroniczny swoim zakresem obejmuje między innymi:
- strony internetowe
- platformy handlowe
- portale elektroniczne
- interfejsy oprogramowania aplikacji API.
Oznaczenie IED – kiedy należy zastosować w JPK VAT?
Par. 10 ust. 4 pkt 2b rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług wskazuje, że oznaczenie IED umieszcza się w pliku JPK VAT w przypadku dostawy towarów wymienionej w art. 7a ust. 1 i 2 ustawy, której dokonał podatnik niekorzystający z procedury szczególnej. Wskazuje na to dział XII w rozdziale 6a lub 9 ustawy, czyli przepisy mówiące o VAT OSS lub VAT IOSS. Zatem w takim przypadku należy odnieść się do treści art. 7a ustawy o VAT, a dokładniej ust. 1W przypadku, gdy podatnik ułatwia, poprzez użycie interfejsu elektronicznego, takiego jak platforma, platforma handlowa, portal lub podobne środki, zwanego dalej „interfejsem elektronicznym”, sprzedaż na odległość towarów importowanych w przesyłkach o wartości rzeczywistej nieprzekraczającej wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 150 euro, uznaje się, że podatnik ten samodzielnie otrzymał towary i dokonał ich dostawy.
Z kolei w ust. 2 wspomnianego przepisu jest napisane, że:
Z powyższych przepisów wynika, że odpowiedzialność za zobowiązania w podatku VAT z tytułu wymienionych transakcji zostaje przeniesiona na podatników prowadzących działalność gospodarczą w zakresie zarządzania interfejsami elektronicznymi i w ten sposób zostaje wprowadzona tzw. fikcja prawna, którą przyjmuje się jedynie na potrzeby podatku VAT. W praktyce fikcja prawna polega na tym, że odpowiedzialność za zobowiązania VAT za konkretne dostawy towarów przechodzi na podatnika zarządzającego danym interfejsem elektronicznym. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone w celu zwiększenia efektywności poboru podatków i zmniejszeniu sporych obciążeń administracyjnych występujących po obu stronach transakcji.W przypadku, gdy podatnik ułatwia, poprzez użycie interfejsu elektronicznego, dokonanie na terytorium Unii Europejskiej przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej:
1) wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość lub
2) dostawy towarów na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem
– uznaje się, że podatnik, który ułatwia tę dostawę, samodzielnie otrzymał towary i dokonał ich dostawy.
Fikcja prawna dla towarów, o których mowa jest w art. 7a ustawy o VAT. Od 1 lipca 2021 stosowana jest dla platform w przypadku:
- nabycia towarów, czyli dostawy B2B pomiędzy platformą a sprzedawcą, który w praktyce sprzedaje towary na potrzeby konsumentów
- dokonania dostawy towarów B2C pomiędzy platformą, a faktycznym konsumentem.
PRZYKŁAD 1
Przedsiębiorca z Polski jest właścicielem sklepu internetowego. Nabywcami towarów są różni kontrahenci. 5 lutego konsument z Polski zakupił przez platformę internetową przedsiębiorcy, towar znajdujący się w Chinach. Wartość zakupionego produktu wyniosła 100 euro. Towar do polskiego konsumenta został wysłany z Chin do Polski w bezpośredniej przesyłce. W jaki sposób powinien zostać rozliczony podatek w oparciu o art. 7a ustawy o VAT?
W opisanym przykładzie podatnikiem podatku VAT jest platforma sprzedażowa z uwagi na to, że zakupione przez konsumenta towary miały wartość niższą niż 150 euro i znajdowały się w kraju trzecim, w Chinach. W tym przypadku fikcja prawna polega na tym, że sklep internetowy został uznany za ten, który:
- nabył towar od chińskiego sprzedawcy (dostawa towarów B2B). Sprzedawca z Chin nie ma obowiązku związanego z VAT w Polsce z uwagi na to, że miejsce opodatkowania dostawy znajduje się w Chinach
- dokonał SOTI (sprzedaży na odległość towarów importowanych) w stosunku do polskiego konsumenta, czyli dokonał dostawy towarów B2C z chińskiego magazynu do polskiego konsumenta.
W pliku JPK VAT, kod IED służy do oznaczania następujących transakcji dotyczących:
- sprzedaży na odległość towarów importowanych w przesyłkach o wartości rzeczywistej nieprzekraczającej kwoty 150 euro
- transakcji WSTO
- transakcji dostawy towarów na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem o ile sprzedaż odbywa się z zastosowaniem fikcji prawnej dotyczącej interfejsu elektronicznego.
Procedurą oznaczania IED zostały objęte podmioty:
- które nie posiadają siedziby działalności gospodarczej w Unii Europejskiej
- które realizują dostawy towarów na rzecz konsumentów w Unii Europejskiej
- które nie są zarejestrowane do procedury szczególnej OSS lub IOSS.
Kod IED – których transakcji nie oznacza się kodem?
Oznaczenia IED w plikach JPK VAT nie stosuje się w przypadku interfejsów elektronicznych korzystających z procedury szczególnej VAT OSS lub VAT IOSS (par. 10 ust. 4 pkt 2b rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług).Rejestracja do procedury szczególnej OSS lub IOSS w którymkolwiek państwie Unii Europejskiej oznacza, że przedsiębiorca nie jest zobowiązany do stosowania oznaczenia IED.
PRZYKŁAD 2
Przedsiębiorca z Polski jest właścicielem sklepu internetowego. Towary z jego sklepu kupują różni kontrahenci. 5 lutego konsument z Polski zakupił przez platformę internetową towar znajdujący się w Chinach. Wartość zakupionego towaru wyniosła 100 euro. Sprzedawca wysłał do konsumenta z Polski w bezpośredniej przesyłce do kraju towar z magazynu w Chinach. Przedsiębiorca dokonał rejestracji do procedury szczególnej VAT IOSS. W jaki sposób powinien zostać rozliczony podatek w oparciu o art. 7a ustawy o VAT?
Podobnie jak w pierwszym przykładzie sklep internetowy został uznany za podatnika VAT. Konsument nabył produkty o wartości nieprzekraczającej 150 euro, które znajdowały się w kraju trzecim. W tym przypadku również została zastosowana fikcja prawna. Przyjmuje się, że platforma:
- nabyła towary od chińskiego sprzedawcy jako dostawę towarów B2B. Chiński sprzedawca nie ma obowiązków związanych z podatkiem VAT w Polsce, ponieważ miejsce opodatkowania tej dostawy znajduje się w Chinach
- dokonała sprzedaży w ramach SOTI w stosunku do polskiego konsumenta.
Rejestracja do procedury szczególnej VAT IOSS lub VAT OSS powoduje, że właściciel sklepu internetowego nie musi w deklaracji JPK VAT przy dostawie B2C wskazywać oznaczenia IED.
Data publikacji: 2024-01-26, autor: FakturaXL