Samochód osobowy, który służy przedsiębiorcy oraz pracownikom jest ważnym składnikiem wielu firm. W związku z powyższym, warto wiedzieć w jaki sposób rozlicza się samochód osobowy w przedsiębiorstwie. Po zapoznaniu się w artykułem, dowiesz się wszystkich podstawowych informacji w tym zakresie.
Przy tym, samochód osobowy to pojazd samochodowy, którego całkowita masa nie wynosi więcej niż 3,5 tony, służący do przewozu maksymalnie 9 osób z bagażem, wliczając w to kierowcę, (przepisy dotyczące ruchu drogowego).
Przedsiębiorca, który korzysta ze swojego prywatnego samochodu także w przedsiębiorstwie, może odliczyć 50% VAT, który dotyczy poniesionych kosztów eksploatacyjnych. Pojazdy, które używane są do ewidencji środków trwałych, a nie posiadają kilometrówki, która służy do celów VAT, a także niemożliwe było pełne odliczenie VAT przez przedsiębiorcę mogą ulec częściowemu odliczeniu VAT. Biorąc pod uwagę częściowe odliczenie VAT należy przestrzegać regulaminu użytkowania pojazdu, a także dostarczyć VAT-26 do Urzędu Skarbowego.
Pozostała część podatku VAT (ta które nie uległa odliczeniu), która dotyczy eksploatacji pojazdu wchodzi w skład kosztów uzyskania przychodów.
W drugiej kolejności będzie mowa o całkowitym odliczeniu VAT od samochodów osobowych w firmie.
Cały VAT od samochodów można odliczać jeżeli:
Na skróty
Odliczanie VAT od samochodów firmowych
Posiłkując się przepisami prawa, a dokładnie ustawą o VAT nie znajdziemy definicji samochodu osobowego. Zgodnie z art. 86a ust 1 każdy przedsiębiorca, który jest właścicielem pojazdu samochodowego musi zapoznać się z ograniczeniami dotyczącymi odliczenia VAT, które uwarunkowane są określonymi sytuacjami.Przy tym, samochód osobowy to pojazd samochodowy, którego całkowita masa nie wynosi więcej niż 3,5 tony, służący do przewozu maksymalnie 9 osób z bagażem, wliczając w to kierowcę, (przepisy dotyczące ruchu drogowego).
Częściowe odliczenie VAT od samochodu
W pierwszej kolejności opiszemy częściowe odliczenie VAT od samochodów osobowych, które ma miejsce w firmie.Przedsiębiorca, który korzysta ze swojego prywatnego samochodu także w przedsiębiorstwie, może odliczyć 50% VAT, który dotyczy poniesionych kosztów eksploatacyjnych. Pojazdy, które używane są do ewidencji środków trwałych, a nie posiadają kilometrówki, która służy do celów VAT, a także niemożliwe było pełne odliczenie VAT przez przedsiębiorcę mogą ulec częściowemu odliczeniu VAT. Biorąc pod uwagę częściowe odliczenie VAT należy przestrzegać regulaminu użytkowania pojazdu, a także dostarczyć VAT-26 do Urzędu Skarbowego.
Pozostała część podatku VAT (ta które nie uległa odliczeniu), która dotyczy eksploatacji pojazdu wchodzi w skład kosztów uzyskania przychodów.
W drugiej kolejności będzie mowa o całkowitym odliczeniu VAT od samochodów osobowych w firmie.
Kiedy pełne odliczenie VAT?
Dla tych podatników, którzy dokonali zakupu samochodu osobowego tylko na potrzeby własnego przedsiębiorstwa i nieużywaną go w celach prywatnych, mają możliwość odliczyć VAT w pełni. VAT ten dotyczy nabycia samochodu, a także kosztów eksploatacyjnych.Cały VAT od samochodów można odliczać jeżeli:
- założenie, a także ciągłe używanie kilometrówki, które konieczne jest dla celów VAT,
- przygotowanie zasad, które dotyczą korzystania z pojazdu, a regulamin ten musi zostać przedstawiony wszystkim pracownikom,
- zgłoszenie samochodu osobowego do Urzędu Skarbowego dzięki dostarczeniu dokumentu VAT-26.
- odprzedaży – tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy sprzedaż samochodów jest przedmiotem działalności przedsiębiorstwa,
- sprzedaży – jeśli pojazd został wytworzony przez przedsiębiorcę,
- podpisania umowy najmu, dzierżawy, leasingu, bądź każdej umowy o zbliżonej specyfice w której pojazd został oddany za odpłatą,
- czynności, które są przedmiotem działalności przedsiębiorcy.
Data publikacji: 2018-06-06, autor: FakturaXL