Czynności, w których przenoszone są prawa autorskie są dedykowane dla podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jednakże przedsiębiorcy mają wątpliwości, jaką stawkę podatkową zastosować podczas przenoszenia praw autorskich. W dzisiejszej publikacji rozwiejemy wątpliwości. przeniesienie praw autorskich ryczalt

Jak wyznaczyć właściwą stawkę ryczałtu dla świadczonych usług?

Faktyczny rodzaj działalności podatnika, z której osiąga przychody ma bezpośredni wpływ na zastosowaną stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Wymagane jest każdorazowe przypisanie rodzaju świadczonych czynności do konkretnego grupowania PKWiU (za wykonanie tej czynności odpowiada sam przedsiębiorca).

Art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podaje, iż podatnik, który jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów, gdy są one opodatkowane różnymi stawikami wyznaczonymi w ust. 1, wyznacza ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zgodnie ze stawką właściwą dla przychodów z każdego rodzaju działalności, z zastrzeżeniem iż ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób, który pozwala wyznaczyć przychody ze wszystkich typów działalności.

Reasumując, prowadzona ewidencja przychodów służy do wyznaczenia stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, jeżeli ewidencja przychodów pozwala wyznaczyć przychody z każdego rodzaju działalności.

Dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawka podatkowa jest uwarunkowana przypisaniem konkretnej czynności do klasyfikacji PKWiU.

Jaką stawkę ryczałtu zastosować podczas przenoszenia praw autorskich?

Art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku wyznacza stawki ryczałtu, jednak nie uwzględniono stawki dla przeniesienia praw autorskich, z tego względu, iż najczęściej jest to jeden z elementów innych usług.

Art.12 ust. 1 pkt 2 lit. y ustawy dla usług kulturalnych i rozrywkowych (PKWiU dział 90) podaje, iż stawka podatku wynosi 15% przychodu.

W PKWiU 90.03.11.0 Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy i pozostałych artystów (z wyłączeniem artystów wykonawców) wymieniono: 
  • usługi świadczone przez indywidualnych artystów, takich jak: kompozytorzy, rzeźbiarze, malarze, rysownicy, rytownicy, artyści uprawiający kwasoryt itp.;
  • usługi świadczone przez indywidualnych pisarzy wszystkich dziedzin, włączając fikcję literacką, literaturę popularnonaukową itp.;
  • usługi świadczone przez niezależnych dziennikarzy;
  • usługi w zakresie renowacji dzieł sztuki. 

Do tej grupy (indywidualni artyści) można zakwalifikować rozporządzanie prawami autorskimi ze względu na ich przeniesienie, ale nie może ono zostać potraktowane odrębnie. Uzyskany przychód podlega opodatkowaniu jednakowej stawki podatku.

PRZYKŁAD 1
Malarz, zgodnie z umową po namalowaniu obrazu przenosi na nabywcę prawa autorskie. Powinien on zastosować stawką podatku dla całej usługi, która wynosi 15% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y ustawy.

Stanowisko zostało potwierdzone przez Dyrektora KIS w interpretacji z 5 października 2023 roku (nr 0112-KDSL1-2.4011.221.2023.4.PR). Usługi, dla których umowa przewiduje uregulowanie wynagrodzenia za wykonanie dzieła i za przeniesienie praw autorskich wiąże się z opodatkowaniem przychodu stawką 15%.

Dla przeniesienia praw autorskich nie wyznaczono osobnej stawki. Stawka ryczałtu ma zostać dostosowana do świadczonej usługi, której jedną z elementów składowych jest przekazanie praw autorskich.

Stawka ryczałtu dla działalności wytwórczej obejmującej utwory.
Uzyskane prawa autorskie przedsiębiorcy mają mu umożliwić prowadzenie działalności wytwórczej. Za przykład można podać kazus podatnika, czyli autora książki, pod warunkiem że wykonuje on również działalność wydawniczą i sprzedaż książek.

Art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy wskazuje, iż ryczałt od przychodów ewidencjonowanych obowiązuje stawka 5,5% od przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton. Oznacza to, iż przychody z działalności wytwórczej należy opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zgodnie ze stawką 5,5% pod warunkiem, iż określony rodzaj działalności nie należy objąć inną stawką wskazaną w art. 12 ww. ustawy.

Art. 4 ust. 1 pkt 4 wskazuje, że działalność wytwórcza to działalność, która skutkuje powstawaniem nowych wyrobów, wliczając w to sprzedaż wyrobów własnej produkcji, którą prowadzi podatnik.

Stanowisko zostało potwierdzone przez Dyrektora KIS w interpretacji wydanej 26 lipca 2021 roku (nr 0112-KDIL2-2.4011.343.2021.2.IM)

Przeniesienie praw autorskich w ramach działalności gospodarczej nie jest tym samym, co działalność wytwórcza w zakresie posiadanych praw autorskich. Sprzedaż egzemplarzu utworu wymaga zastosowania stawki 5,5%.


Data publikacji: 2024-08-22, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU