Twój e-PIT dla przedsiębiorców
Od 2018 roku Ministerstwo finansów umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT. Od teraz (2024 rok) to opcja dostępna również dla przedsiębiorców, działów specjalnych produkcji rolnej i osób z zawieszoną działalnością (wcześniej nie było tej możliwości). Jeżeli urząd skarbowy zajmie się przygotowaniem PIT-a, najpóźniej do 30 kwietnia podatnik powinien sprawdzić informacje podane w dokumencie.
Jako ciekawostkę warto dodać, że usługa e-PIT w zeszłym roku cieszyła się ogromną popularnością i złożono niemalże 12 mln deklaracji rozliczeniowych.Rozliczenie przychodów – jak powinien postępować przedsiębiorca?
Twój e-PIT jest dedykowany dla osób, które:- osiągają przychody na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło i nie prowadzą działalności gospodarczej (PIT-37),
- osiągają przychody kapitałowe, chociażby z udziałów albo akcji (PIT-38),
- uzyskują przychody z najmu, dzierżawy albo umów podobnych, jednakże nie prowadzą działalności gospodarczej (PIT-28, PIT-36).
- PIT-37L służy do rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej, które są opodatkowane podatkiem liniowym,
- PIT-28 służy do rozliczenia przychodów z najmu oraz ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, a także działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
- PIT-36 służy do rozliczenia przychodów z rent i emerytur zagranicznych oraz z działalności nierejestrowej, oraz przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.
Podczas pierwszego korzystania z usługi Twój e-PIT konieczne jest wprowadzenie danych związanych z przychodami, kosztami ich uzyskania, należnymi zaliczkami na podatek bądź należnym ryczałtem, składkami na ubezpieczenie społeczne (w przypadku ryczałtowców i opodatkowanych podatkiem liniowym także składek na ubezpieczenie zdrowotne), oraz przysługujących ulg i odliczeń. Trzeba mieć świadomość, że wskazane dane do PIT muszą zostać wprowadzone przez przedsiębiorcę, urząd nie jest w ich posiadaniu. Przedsiębiorcy podczas trwania roku kalendarzowego nie przekazują do US informacji o osiąganych przychodach czy kosztach, oni jedynie regulują zaliczki na podatek dochodowy.
Korzystanie z usługi e-PIT pozwala zaoszczędzić sporo czasu, aczkolwiek dokument wymaga sprawdzenia, a do tego część danych musi zostać samodzielnie wprowadzona przez podatnika. To warunek doboru i zastosowania należnych ulg oraz odliczeń.
Dla podatników, którzy nie są przedsiębiorcami, urzędnicy korzystają z danych z lat wcześniejszych. Jeśli w danym roku nastąpiła ważna zmiana, co w praktyce oznacza nabycie prawa do ulgi dla dzieci albo innej preferencji podatkowej lub miała miejsce zmiana rachunku bankowego, trzeba informację przekazać do administracji skarbowej. Jeśli chodzi o 1,5 podatku dla organizacji pożytku publicznego, urząd również wybiera organizację z roku wcześniejszego.
Podczas uzupełniania PIT-u skarbówka korzysta z danych dostarczonych przez płatników składek, do których można zaliczyć pracodawcę, zleceniodawcę i innych. Pomyłki nie będę poprawiane przez urząd – może tego dokonać jedynie podatnik albo ewentualnie księgowy.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że wszelkiego rodzaju błędy i nieprawidłowości muszą zostać nadpłacone po latach, a do tego zostają one powiększone o naliczone odsetki. Szczególnie problematyczne jest także rozliczanie wybranych ulg jak chociażby na termomodernizację.
Jeżeli e-PIT jest składany przez przedsiębiorcę albo osoby prowadzące specjalne działy produkcji rolnej, nie ma możliwości rozliczenia PIT za wcześniejsze lata, zabrania się im również składania korekty.
Data publikacji: 2024-04-28, autor: FakturaXL